Opowieść o innowacji

Narodziny marki Hoover i pierwszego odkurzacza w historii

Pudło, wentylator, jedwabna poszwa i trzonek od miotły — właśnie tak powstał pierwszy odkurzacz w historii. Pomysł, by przekształcić te proste przedmioty w jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii ubiegłego stulecia, zrodził się w głowie James Spangler, stróża nocnego z miejscowości New Berlin w stanie Ohio chorującego na astmę i zmuszonego do wdychania dużych ilości kurzu w swoim miejscu pracy. Mężczyzna opatentował swój wynalazek, marząc, by kiedyś znalazł się on w każdym amerykańskim domu. W tym celu potrzebował kogoś, kto uwierzyłby w projekt i zaoferował umiejętności niezbędne do jego realizacji.

Postanowił wysłać pierwszy, prosty model odkurzacza swojej kuzynce — Susan Hoover. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.  Po kilku dniach użytkowania we własnym domu kobieta zakochała się w urządzeniu. Pokazała je swojemu mężowi — Williamowi — właścicielowi niewielkiej firmy produkującej wyroby skórzane i sprzedającej je w jego sklepie w New Berlin.  Wieloletni kontakt z klientami pozwolił William Hoover doskonale poznać rynek. Jako wytrawny przedsiębiorca natychmiast wyczuł potencjał tej futurystycznej „szczotki”. Wykupił patent i natychmiast przystąpił do produkcji, zakładając firmę The Hoover Company. Był rok 1908.

At first the small production plant manufactured six vacuum cleaners a day for the local market but, thanks to a free trial offer, requests multiplied by the day, until industrial scale production was needed to satisfy the ever increasing demand. In a very short time, the word “hoover” became part of the English language and synonymous with “cleaning with a vacuum cleaner”. It is still used today.

Hoover oferuje już dziś jutrzejszy standard

Wiadomość obiega cały świat. W kolejnych dziesięcioleciach Hoover zakłada nową firmę w Londynie oraz otwiera kilka zakładów w Wielkiej Brytanii i w Europie. Następnie jej obecność rozciąga się do Azji i Afryki. To początki dużej grupy, której znak towarowy wyróżnia się ciągłym poszukiwaniem rozwiązań, które są w stanie uprzedzić trendy poprzez oferowanie ładnego, funkcjonalnego i wysoce innowacyjnego sprzętu AGD.

W 1926 roku Hoover była pierwszą firmą produkującą trzepak elektryczny. W 1936 roku opatentowała zdejmowaną rurę, która stała się elementem stale wykorzystywanym we wszystkich nowoczesnych odkurzaczach. W 1946 roku rozpoczyna produkcję odkurzaczy ciąganych. W 1948 roku rozpoczyna ekspansję w innych sektorach, począwszy od produkcji pralek, a następnie innego dużego sprzętu AGD do sprzątania i gotowania, a także sprzętu chłodniczego AGD. Grupa Hoover kontynuuje swój rozwój aż do lat osiemdziesiątych, kiedy to ma miejsce reorganizacja produkcji i struktury akcjonariatu. 

Po długiej fazie łączenia i przejęć spółek, w 1995 Candy nabywa Hoover European Appliances Group, a wraz z nim wyłączne prawo do korzystania z marki Hoover w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także w krajach azjatyckich byłego Związku Radzieckiego.

 

100 lat marki Hoover

W 2008 roku Grupa świętowała setne urodziny marki Hoover. Z tej okazji na rynek trafiła specjalna seria produktów odznaczających się najwyższą innowacyjnością, wydajnością i dokładnością wykonania. Przez cały rok 2008 wszystkie produkty i komunikaty Hoover były opatrzone logo „Świętujemy setne urodziny” — takim osiągnięciem może się pochwalić zaledwie garstka marek.

Maksymalna wydajność w każdym formacie

Mimo że obchody setnej rocznicy mamy już za sobą, nie ustajemy w dostarczaniu na rynek najnowocześniejszych technologii. Prace badawczo-rozwojowe są ukierunkowane na oferowanie wyjątkowej wydajności w każdej dziedzinie.

Rekordowa pojemność Maxicapacity

Marka Hoover jest rekordzistą pod względem pojemności pralki o standardowych gabarytach — 13 kg. Model ten to Dynamic Mega. W wersji z suszarką urządzenie jest w stanie uprać nawet 13 kg wsadu i wysuszyć do 8 kg — to praktycznie dwa razy więcej w porównaniu z przeciętną pralkosuszarką. Pojemność Maxicapacity jest również dostępna w przypadku piekarników (do 78 litrów) oraz zmywarek (do 16 kompletów naczyń).

Odkurzacze klasy 4 A

Odkurzacze cylindryczne Hoover są pierwszymi, które oferują klasę energetyczną 4 A. Oznacza to maksymalną efektywność energetyczną, skuteczność filtrowania oraz wydajność oddzielania kurzu w przypadku czyszczenia dywanów i podłóg twardych, jak również najniższy poziom hałasu. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu technologii multicyklonowej Airvolution™. Wykorzystuje ona siłę odśrodkową do wytwarzania mnóstwa minicyklonów oddzielających powietrze od kurzu, który następnie jest wpychany na dno zbiornika, tak aby nie zapychał filtra. W przypadku odkurzaczy bezworkowych technologia PACT (Power Active Compression) pozwala na ubijanie kurzu do zaledwie jednej dziesiątej objętości. W ten sposób powstaje niewielka kostka kurzu, co minimalizuje przedostawanie się cząstek do powietrza w chwili otwarcia zbiornika.

Cicha technologia

Najwyższa wydajność wcale nie musi oznaczać głośnej pracy. Najnowsze technologie opracowane przez Hoover pozwalają uzyskać doskonałe rezultaty przy najniższym poziomie hałasu pośród dostępnych na rynku urządzeń. Technologia Dynamic Silence jest korzystna przede wszystkim w przypadku urządzeń drobnych, ponieważ ogranicza drgania i pochłania dźwięki, znacznie obniżając poziom hałasu.  W przypadku nowego cylindrycznego odkurzacza A-Cubed Silence poziom hałasu spada do 62 dB, dzięki czemu z urządzenia można korzystać o dowolnej porze bez zakłócania spokoju sąsiadów czy budzenia dzieci. Na potrzeby dużych urządzeń firma Hoover w pierwszej kolejności opracowała technologię Silent Inverter, a następnie Perfect Silent Inverter. Pralki z silnikami Perfect Silent Inverter, takie jak Dynamic Mega czy Dynamic Next, generują podczas prania hałas na poziomie zaledwie 48 dB — to około jednej trzeciej poziomu hałasu emitowanego przez tradycyjne pralki.

Cyfrowa rewolucja — zdalnie sterowane urządzenia

W erze smartfonów i stałej łączności Hoover po raz kolejny wyprzedza swoje czasy, wprowadzając na rynek serię pralek, zmywarek, chłodziarek, piekarników, okapów i kuchenek z możliwością uruchamiania, sterowania i monitorowania za pomocą urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją Hoover Wizard. Modele One Fi oferują łączność za pośrednictwem Wi-Fi, a modele One Touch za pośrednictwem NFC.