Opowieść o innowacji

Narodziny marki Hoover i pierwszego odkurzacza w historii

Pudło, wentylator, jedwabna poszwa i trzonek od miotły — właśnie tak powstał pierwszy odkurzacz w historii. Pomysł, by przekształcić te proste przedmioty w jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii ubiegłego stulecia, zrodził się w głowie James Spangler, stróża nocnego z miejscowości New Berlin w stanie Ohio chorującego na astmę i zmuszonego do wdychania dużych ilości kurzu w swoim miejscu pracy. Mężczyzna opatentował swój wynalazek, marząc, by kiedyś znalazł się on w każdym amerykańskim domu. W tym celu potrzebował kogoś, kto uwierzyłby w projekt i zaoferował umiejętności niezbędne do jego realizacji.

Postanowił wysłać pierwszy, prosty model odkurzacza swojej kuzynce — Susan Hoover. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.  Po kilku dniach użytkowania we własnym domu kobieta zakochała się w urządzeniu. Pokazała je swojemu mężowi — Williamowi — właścicielowi niewielkiej firmy produkującej wyroby skórzane i sprzedającej je w jego sklepie w New Berlin.  Wieloletni kontakt z klientami pozwolił William Hoover doskonale poznać rynek. Jako wytrawny przedsiębiorca natychmiast wyczuł potencjał tej futurystycznej „szczotki”. Wykupił patent i natychmiast przystąpił do produkcji, zakładając firmę The Hoover Company. Był rok 1908.

At first the small production plant manufactured six vacuum cleaners a day for the local market but, thanks to a free trial offer, requests multiplied by the day, until industrial scale production was needed to satisfy the ever increasing demand. In a very short time, the word “hoover” became part of the English language and synonymous with “cleaning with a vacuum cleaner”. It is still used today.

Hoover oferuje już dziś jutrzejszy standard

Wiadomość obiega cały świat. W kolejnych dziesięcioleciach Hoover zakłada nową firmę w Londynie oraz otwiera kilka zakładów w Wielkiej Brytanii i w Europie. Następnie jej obecność rozciąga się do Azji i Afryki. To początki dużej grupy, której znak towarowy wyróżnia się ciągłym poszukiwaniem rozwiązań, które są w stanie uprzedzić trendy poprzez oferowanie ładnego, funkcjonalnego i wysoce innowacyjnego sprzętu AGD.

W 1926 roku Hoover była pierwszą firmą produkującą trzepak elektryczny. W 1936 roku opatentowała zdejmowaną rurę, która stała się elementem stale wykorzystywanym we wszystkich nowoczesnych odkurzaczach. W 1946 roku rozpoczyna produkcję odkurzaczy ciąganych. W 1948 roku rozpoczyna ekspansję w innych sektorach, począwszy od produkcji pralek, a następnie innego dużego sprzętu AGD do sprzątania i gotowania, a także sprzętu chłodniczego AGD. Grupa Hoover kontynuuje swój rozwój aż do lat osiemdziesiątych, kiedy to ma miejsce reorganizacja produkcji i struktury akcjonariatu. 

Po długiej fazie łączenia i przejęć spółek, w 1995 Candy nabywa Hoover European Appliances Group, a wraz z nim wyłączne prawo do korzystania z marki Hoover w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także w krajach azjatyckich byłego Związku Radzieckiego.