6 PORAD DOTYCZĄCYCH SPRAWNEGO PORZĄDKOWANIA

6 PORAD DOTYCZĄCYCH SPRAWNEGO PORZĄDKOWANIA

Wiele badań wykazuje, że uporządkowany dom może mieć pozytywne skutki dla zdrowia psychicznego. Porządkowanie w stylu „decluttering” oznacza uwalnianie się od przedmiotów niepotrzebnych, których już nie używamy, od wszystkich rzeczy, które wypełniają nasze domy i komplikują nasze życie.

Korzyści nie ograniczają się wyłącznie do porządku w domu: stworzenie przestrzeni w domu oznacza pozostawienie miejsca dla siebie, dla naszego czasu, wybieranie tego, co najlepsze oraz doceniane tego, co mamy i unikanie zbędnych rzeczy. Wyrzucanie lub uwalnianie się od przedmiotów z przeszłości otwiera nasz umysł na teraźniejszość i na przyszłość: nie trzeba pozbywać się wszystkiego, czego nie używamy, jeśli rzecz, której nie używamy zbyt często poprawia nam humor i daje spokój, nie trzeba się od niej uwalniać. Wyeliminowanie zbędnych rzeczy ma pozytywny efekt nie tylko na przestrzeń, która nas otacza, lecz również na nasz umysł, uwalniając go od negatywnych myśli i stymulując kreatywność. 

Hoover od zawsze zajmuje się dbaniem o dom i o Twoje dobre samopoczucie, dlatego postanowiliśmy dać Ci kilka wskazówek na zorganizowanie powierzchni i zmniejszenie, lub ostateczne pożegnanie, nieporządku!

 

 

1. OCEŃ SYTUACJĘ I ZAŁÓŻ ODPOWIEDNIE PRIORYTETY

Pierwszym krokiem jest oczywiście ocena aktualnej sytuacji i zrozumienie, co należy zrobić oraz określenie celów. Ta porada, często używana do zarządzania czasem w pracy, może być bardzo przydatna również w domu. Przyjrzyj się każdemu pomieszczeniu w domu i zrób listę rzeczy, których już nie używasz, które nie wywołują w Tobie emocji lub, po prostu, należą do przeszłości. Po tym, jak uświadomisz sobie co zgromadziłeś w ciągu wielu lat, zaplanuj porządkowanie w zależności od czasu, którym dysponujesz: nie musisz robić wszystkiego naraz, wystarczy kilka minut dziennie!   

 

2. PRZYGOTUJ CZTERY DUŻE PUDŁA

Sprawna metoda działania znacznie pomoże Ci w procesie porządkowania, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu ani powodować, paradoksalnie, jeszcze większego zamieszania, niż początkowe. Jednym z najczęściej używanych sposobów jest metoda czterech pudeł, dzięki której możesz zorganizować swoją przestrzeń w logiczny sposób. System zakłada przygotowanie 4 dużych pudeł, do których trzeba rozdzielić przedmioty: do wyrzucenia, do przekazania, sprzedania lub wymiany, w kolejnym rzeczy do schowania w schowku lub piwnicy, a ostatni karton to rzeczy, które pozostaną w domu. Za każdym razem, gdy oceniasz przedmiot, zadaj sobie pytanie, jaką ma dla Ciebie wartość, od jakiego czasu go nie używasz oraz czy może zostać ponownie wykorzystany przez kogoś innego. Wybór przedmiotów odbywa się wg zasad proekologicznych: rozdziel dokładnie rzeczy, żeby móc je również później przekazać na selektywną utylizację.

 

3. PRZYJMIJ FILOZOFIĘ MINIMALIZMU

Po tym, jak zdecydujesz, które przedmioty zostają, zastanów się, jak najlepiej zorganizować przestrzeń. Pudła, czy pojemniki pod łóżkiem i szafami do dobry punkt wyjścia. Jednakże, lepiej nie przesadzać z meblami i wyposażeniem, mającymi na celu zoptymalizowanie przestrzeni, ponieważ - wraz z upływem czasu - ryzykujesz odtworzenie początkowego problemu z zagraceniem. 
Skorzystaj z podmuchu odnowy w Twoim domu i posprzątaj również wszystkie pomieszczenia. Twoim najlepszym sprzymierzeńcem będzie odkurzacz bezprzewodowy H-FREE 700: lekki i zwrotny, posiada wiele akcesoriów do łatwego i skutecznego odkurzania wszystkich miejsc i powierzchni w domu. 

 

 

4. ZOPTYMALIZUJ SWOJĄ SZAFĘ

Po wyrzuceniu lub oddaniu niepotrzebnej odzieży, w Twojej szafie będzie dużo więcej wolnego miejsca. Aby nie stworzyć bałaganu po kilku dniach, trzeba koniecznie ułożyć ubrania w sposób bardziej funkcjonalny: stwórz miejsce dla każdego rodzaju odzieży, starając się zoptymalizować przestrzeń szuflad i półek. Zawieś też ubrania zamiast je składać, co pomoże Ci widzieć całą szafę i codziennie z łatwością wybierać garderobę. Do uporządkowania akcesoriów i bielizny, użyj pudełek i separatorów umieszczanych w szufladach.

 

5. POMYŚL O CYFRYZACJI

W erze streamingu i wirtualnych chmur, nie można nie myśleć o zdigitalizowaniu zawartości płyt CD i DVD. Być może masz rzeczy, które lubisz oglądać i eksponować, jednak czy zastanawialiście się kiedyś, ile zajmują miejsca? Pobierając zawartość na komputer lub bezpośrednio do chmury, zyskasz w domu ogromną przestrzeń. Twoje stare kolekcje CD, DVD lub książek mogą dostać nowe życie, jeśli podarujesz je do biblioteki, domu opieki, stowarzyszeń non - profit lub platformom internetowym, zajmującym się wymianą.

 

6. ZAANGAŻUJ DZIECI

Filozofia porządkowania może również dotyczyć przestrzeni poświęconej najmłodszym. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, pomyśl o porządkowaniu z dziećmi: nie tylko staną się głównymi bohaterami, lecz również zyskują większą świadomość i odpowiedzialność, a Ty nie wyrzucisz przedmiotów, które nadal są dla nich ważne! Przede wszystkim, trzeba rozdzielić strefy (sen, zabawa, nauka i relaks): w każdej strefie wybierzcie razem przedmioty nieużywane od dłuższego czasu lub zniszczone i zastanówcie się nad ich nowym uporządkowaniem z zastosowaniem metody czterech pudeł. Gry i książki dla najmłodszych, które są jeszcze w dobrym stanie, można przekazać do przedszkoli lub centrum zabaw. Ubrania i urządzenia można z łatwością sprzedać w wyspecjalizowanych sklepach odsprzedażowych lub przekazać. Następnie, usuńcie z biurka niesprawne długopisy, złamane kredki i zapisane kartki.