7 innowacyjnych rozwiązań zapewniających jak najlepsze przechowywanie żywności i zdrowszy tryb życia

null

Po długim dniu pracy, kiedy jesteś zmęczony(-a) i nie masz ochoty gotować, jedzenie na wynos wydaje się idealnym rozwiązaniem, lecz dzięki inteligentnemu korzystaniu z lodówek i zamrażarek możesz szybko coś przygotować, nie rezygnując przy tym ze zdrowej i zrównoważonej diety.

Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby maksymalnie wykorzystać możliwości lodówek i zamrażarek.

1. Gotuj więcej porcji

Przyzwyczajenie się do gotowania podwójnych ilości i mrożenia jednej porcji to pewny sposób na ograniczenie marnotrawstwa oraz maksymalne wykorzystanie swojego sprzętu AGD. Od curry po kaszę quinoa: za każdym razem, gdy nie będziesz mieć pomysłu albo czasu na gotowanie, wystarczy, że otworzysz zamrażarkę i wyjmiesz zdrowe i gotowe danie. Będzie ono idealne również na obiad do pracy.

2. Przygotuj naturalne przyprawy

Świeżych ziół lub przypraw można używać w sposób kreatywny do aromatyzowania oliwy, która zostanie następnie wykorzystana do gotowania. Wystarczy umieścić zioła w foremkach do kostek lodu, zalać je oliwą z oliwek i włożyć do zamrażarki. W ten sposób otrzymasz gotowe aromatyzowane oliwy do zdrowego doprawiania zup, sosów i kremów.

3. Jak długo można przechowywać żywność w lodówce?

Trwałość produktów żywnościowych przechowywanych w lodówce zmienia się w zależności od tego, czy zostały one ugotowane, czy są świeże bądź jeszcze surowe. Surowa żywność psuje się w krótszym czasie: surową rybę można przechowywać maksymalnie przez 2 dni, natomiast mięso i drób przez 3 dni. A sushi? Można je przechowywać w lodówce maksymalnie jeden dzień. Ugotowane warzywa można przechowywać przez około 2 dni, natomiast mięso gotowane i potrawki mięsne przez około 3 dni. Wbrew temu, co można sądzić, rybę gotowaną, jeżeli jest przechowywana stale w odpowiedniej temperaturze, można zjeść nawet po upływie 4 dni

 4. Zachowaj właściwości warzyw i owoców

Świeże warzywa i zioła należy umieszczać w szufladach na dole lodówki, natomiast owoce powinny być przechowywane w szufladzie o niskim poziomie wilgotności. Najnowsze lodówki marki Hoover są wyposażone w technologie, które wykorzystują naturalną wilgoć wytwarzaną przez warzywa i owoce w celu utrzymania w szufladzie idealnej temperatury, ułatwiając zachowanie witamin i dobroczynnych właściwości produktów żywnościowych. 

5. Optymalizuj przestrzeń

Lepiej unikać mrożenia żywności w oryginalnych opakowaniach, aby zaoszczędzić czas i miejsce. Rozpakowanie produktu i zawinięcie go w folię spożywczą lub umieszczenie w oddzielnych woreczkach skróci czas rozmrażania i ułatwi organizację przestrzeni. Jeżeli jesteś przyzwyczajony(-a) do mrożenia dużych ilości jedzenia, idealnym rozwiązaniem mógłby być zakup pionowej lub poziomej zamrażarki, która zapewnia większą przestrzeń i jednocześnie innowacyjną stylistykę Hoover.

6. Co można zamrażać i na jak długo

Masło, margarynę i chleb można zamrażać, lecz należy je zużyć w ciągu 3 miesięcy. Trochę dłużej można przechowywać tarty ser (4 miesiące) oraz świeży surowy makaron i owoce leśne (6 miesięcy). Można zamrażać również mleko, ale lepiej spożyć je w ciągu miesiąca.

7. Produkty żywnościowe, których nie wolno nigdy zamrażać

Nie należy nigdy zamrażać zarówno surowych, jak i gotowanych jaj oraz żadnych sosów na bazie jajek, na przykład majonezu. Lepiej też nie zamrażać jogurtu, białego sera, serków do smarowania, a także warzyw i roślin strączkowych o dużej zawartości wody, takich jak zielona sałata, ogórki, kiełki soi i rzodkiewki.

chill the way you live.

Zobacz także

Newsletter