Podróż po Prowansji

null

Lato to synonim wakacji, droga odkrywania i przygód, z dala od tradycyjnych turystycznych szlaków. Jeśli poszukujesz miejsca, które łączy piękne naturalne krajobrazy, kulturę, dobre jedzenie i samopoczucie, być może powinieneś odwiedzić Prowansję. Czy Ćię zaciekawiliśmy? Teraz przeczytaj nasz artykuł, załóż plecak i przekonaj się, że ten skrawek Francji z widokiem na Morze Śródziemne jest idealnym miejscem na niesamowite podróżnicze przeżycia.

Położenie geograficzne

Region Prowansja (znany również pod nazwą Provence-Alpes-Côte d’Azur), znajdujący się w południowo-wschodniej Francji, jest niewątpliwie jednym z najbardziej zróżnicowanych obszarów Europy pod względem środowiska oraz krajobrazu. Graniczy z rzeką Rodan, Alpami oraz Morzem Śródziemnym i jest rozsławiony tym, że jego wygląd drastycznie się zmienia na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu kilometrów, posiada wonne pola lawendowe, wspaniałe piaszczyste plaże, wapienne wąwozy oraz starożytne lasy. Region ten jest idealny dla wielbicieli natury, którzy mogą podziwiać widoki podczas pieszych wędrówek czy wycieczek rowerowych.

Miejsca, które warto odwiedzić

Prowansja może się poszczycić wieloma interesującymi miejscami, z których wybraliśmy kilka szczególnie atrakcyjnych, doskonale nadających się na zwiedzanie z plecakiem...

  • Saint-Paul de Mausole: miasteczko na szklaku, łączącym Paryż z Marsylią. Od maja 1889 r. do maja 1890 r. znany malarz Vincent van Gogh z własnego wyboru przebywał w klinice psychiatrycznej, która wciąż tam istnieje i jest otwarta dla zwiedzających.
  • Gordes: leży około trzydzieści minut od znanego miasta Awinion, a charakterystyczną cechą tej średniowiecznej wioski jest wielopoziomowe ułożenie domów oraz arkady ze sklepionym dachem w 16-wiecznym stylu.
  • Route de la Lavande: trasa, którą mnożna łatwo pokonać na rowerze przez drogę wśród wonnej i kolorowej lawendy, która kwitnie w lecie.
  • Arles: z ponad 2 tysiącami lat historii Arles jest jednym z najstarszych miast w regionie, mogącym się poszczycić zabytkami rzymskimi takimi jak: Amfiteatr, Teatr Rzymski oraz Termy Konstantyna.

Potrawy

W kuchni prowansalskiej stosuje się świeże, lokalne produkty. Potrawy są tworzone zgodnie z naturalnym rytmem pór roku. Królują aromatyczne zioła, owoce i warzywa, które są podstawą zdrowej, lekkiej, typowo śródziemnomorskiej diety. Najpopularniejszą potrawą jest niewątpliwie ratatouille, kolorowy dodatek do dania głównego, wywodzący się z Nicei, który zawiera świeże duszone warzywa (paprykę, bakłażany, cukinię i pomidory) pokrojone w równą kostkę, stanowiąc niezaprzeczalny tryumf wiejskiego smaku.

Na co czekasz? Cel Twojej podróży w wakacje 2019 r. czeka na Ciebie w tym uroczym zakątku Francji.

the way you live

Zobacz także

Newsletter