Jak oszczędzać energię elektryczną w domu

null

Oszczędzanie energii oznacza nie tylko oszczędność finansów, ale przed wszystkim dbałość o zdrowie naszej planety. Ostatnie badania przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) wykazały, że do 2035 r. zapotrzebowanie na energię będzie o 30% wyższe niż obecnie, co będzie miało nieunikniony wpływ na poziom zanieczyszczeń i stan zachowania różnych ekosystemów.

Dlatego też, tam gdzie to możliwe, ważne jest, aby natychmiast rozpocząć oszczędzanie energii elektrycznej, zmniejszając zużycie we własnym, małym zakresie dla większego dobra. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak podjąć możliwe działania, które są obowiązkiem każdego z nas:

Oświetlenie domu

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, najpierw musisz wybrać rodzaj oświetlenia, które powinno być dostosowane do charakterystyki różnych pomieszczeń w Twoim domu. Jednak równie ważne jest, aby światło naturalne było wykorzystywane w jak największym stopniu poprzez umieszczanie blatów roboczych lub biurek w pobliżu okien; zapewnia to, zwłaszcza w lecie, unikanie włączania świateł lub lamp i wykorzystanie w zamian promieni słonecznych. Istnieją również pomieszczenia, takie jak kuchnia, które wymagają bardzo mocnego oświetlenia, ale nawet w tym przypadku można obejść problem: zamiast klasycznych reflektorów (które są estetyczne, ale drogie), należy wybrać taśmy LED, które gwarantują wydajne oświetlenie bez nadmiernego zużycia energii. Tymczasem w części mieszkalnej należy wybrać lampy, które można dostosować do własnych potrzeb.

Wybór urządzeń

Urządzenia elektroniczne są głównym źródłem zużycia energii w domu. Rzeczywiście do 80% rachunku za energię elektryczną płaci się za te urządzenia. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać je świadomie, faworyzując urządzenia najnowszej generacji i wymieniając wszelkie starsze modele. Zawsze sprawdzaj, czy etykieta na produkcie określa, że jest to klasa A+ (lub wyższa) i wybieraj marki ze szczególnym naciskiem na wydajność. W firmie Hoover bardzo poważnie podchodzimy do tych aspektów i pokazujemy to w przypadku każdego z naszych produktów

Zobacz także

Newsletter