Łosoś na parze z ziemniakami

null

Szukasz dania, które jest zdrowe i smaczne? Być może czegoś łatwego do przyrządzenia oraz idealnego na lunch we własnym towarzystwie lub obiad z gośćmi w domu? Łosoś na parze z ziemniakami jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Przepis na danie bogate w smak, o niskiej zawartości tłuszczu, które przynosi same korzyści żywieniowe z ryb oraz z jednej z najzdrowszych technik gotowania, która umożliwia przygotowanie posiłku bez oleju oraz innych dodatków.

Wykonuj poszczególne kroki naszego przepisu, a przyrządzisz wspaniałe danie!

Składniki na 2 porcje:

  • 2 świeże steki z łososia
  • 1 ziemniak
  • Pietruszka
  • Cytryna
  • Sól
  • Pieprz

1) Najpierw ze steków łososia usuń ości specjalną pęsetą, a centralną część - nożem. Zwiń steki i utwórz medaliony, związując je nicią kuchenną.

2) Ziemniaka umyj i pokrój w bardzo cienkie plastry za pomocą szatkownicy (o maksymalnej grubości 1 mm, aby na pewno się upiekły).

3) Ułóż plastry z ziemniaków na medalionach z łososia, udekoruj odrobiną posiekanej pietruszki i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dopraw solą i pieprzem.

4) Przenieś medaliony z łososia i ziemniaki do piekarnika, wybierz tryb gotowania na parze i ustaw program do przygotowywania ryb.

5) Piecz około 8-10 minut i.... smacznego!

Czy ten przepis wyostrzył Twoją wyobraźnię i apetyt? Czy chcesz wykonać go w domu lub przygotować podobne dania? Przepis znajdziesz w aplikacji Hoover Wizard razem z szeroką gamą potraw dostosowanych do naszej oferty kuchenek. Wyłącznie zdrowe, wyłącznie najlepsze, wyłącznie Hoover!

cook the way you live

Zobacz także

Newsletter